-string(41) "202307051608021688562482gorselbuyuken.jpg" -

Türkiye’nin En Büyük Hibrit GES’ini Uşak’ta Devreye Aldık

05.07.2023
Türkiye’nin En Büyük Hibrit GES’ini Uşak’ta Devreye Aldık

Aydem Yenilenebilir Enerji olarak, Türkiye’nin en büyük hibrit güneş enerji santralini faaliyete aldık. 59 bin 420 hanenin yıllık enerji ihtiyacının karşılanacağı Uşak Hibrit GES, yıllık 106 bin 305 ton karbondioksit salınımını da engelleyecek.

Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki öncü şirketi olarak 82,15 MW gücündeki Türkiye’nin en büyük hibrit güneş enerji santrali (GES) olan Uşak Hibrit GES’i faaliyete aldık. Standart panellere göre yüzde 20 daha verimli, çift yüzeyli 155 bin panel kullanılan Uşak Hibrit GES, özellikle kış aylarında yerdeki kardan yansıyan ışıktan dahi enerji  üreterek maksimum performans sağlayacak.

Uşak Hibrit GES’i hayata geçirmekten büyük gurur duyduğunu ifade eden Genel Müdürümüz Ömer Fatih Keha, “Uşak'taki mevcut rüzgâr santralimize ek kaynak olarak kurulan GES'imiz ile ülkemizin en büyük kurulu gücüne sahip hibrit güneş enerji santralini hizmete aldık” dedi.

Ömer Fatih Keha: “Uşak Hibrit GES ile 59 bin 420 hanenin yıllık enerji ihtiyacı karşılanacak”

Uşak Hibrit GES’in teknik özellikleri ile benzer güneş santrallerine göre daha verimli enerji üretim özelliğine sahip olduğuna dikkat çeken Ömer Fatih Keha, “Enerji üretimini en verimli şekilde sağlayacak tek eksen takip konstrüksiyon sistemine sahip projemizde, toplam 155 bin panel kullanıldı. Kullandığımız tüm paneller ‘çift yüzeyli’ panel teknolojisine sahip. Özellikle kış aylarında, yerdeki kardan yansıyan ışıktan dahi enerji  üreterek maksimum performans sağlamayı hedefliyoruz. Bu teknoloji sayesinde standart güneş panellerine kıyasla yüzde 20 daha fazla enerji üretmeyi öngörüyoruz. Yıllık 164 GWh enerji üretimi sağlanacak Uşak Hibrit GES ile 59 bin 420 hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak. Üretilen enerji ile de yıllık 106 bin 305 ton karbondioksit salınımının önüne geçmeyi planlıyoruz. Bu da yaklaşık 259 bin kızılçam ağacının emisyon miktarına eşit. Temiz enerji üretimi ile Türkiye’nin enerji arzına ve sürdürülebilir geleceğine katkı sağlayacak Uşak Hibrit GES’in ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Aydem Yenilenebilir Enerji olarak, portföyümüze Uşak’ta ilkini kattığımız hibrit GES projelerimize yenilerini ekleyip, yarınlarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Keha: “İlk 6 ayda kapasitemizi 136 MW artırdık, yıl sonuna kadar 60 MW daha artıracağız”

Şirketin büyüme stratejisine ilişkin konuşan Keha “RES, GES ve depolama sistemlerini odağımıza alarak çeşitlendirdiğimiz yatırım stratejilerimiz doğrultusunda, hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Uşak RES’te 54 MW kapasiteyi devreye aldık. 2023 yılının ilk 6 ayında, Uşak Hibrit GES ile birlikte kapasitemizi 136 MW artırmış olduk. Bu sene içerisinde Uşak RES’te 48 MW ve Söke RES’te 12 MW olmak üzere toplam kurulu gücümüzü 60 MW daha artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Uşak RES’te 11 türbinin kurulumunu tamamladık. Tamamlanan türbinlerden 9’unun bakanlık kabulünü aldık. Toplamda 17 türbinin kurulumunu gerçekleştireceğimiz sahada, geriye kalan türbinlerin montaj ve kurulum çalışmaları peyderpey devam ediyor” şeklinde konuştu.

Keha: “Üç yıl içinde kurulu gücümüzü iki katına çıkarmak hedefiyle yatırımlarımız devam ediyor”

2025 yılı sonuna kadar kurulu gücümüzü iki katına çıkarma hedefimiz doğrultusunda yatırım çalışmalarımızın eksiksiz devam ettiğine işaret eden Keha, “2024 yılı sonunda yapacağımız yatırımlar ile kurulu gücümüzü 151 MW artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda ‘Karasal Hibrit GES’, ‘Yüzer Hibrit GES’ ve ‘RES Kapasite Artışı’ projelerine odaklanacağız. Bu yıl söz konusu yatırımlarımızın izin süreçlerini tamamlayacağız. 2025 yılı içinde, depolamalı üretim tesisi yatırımlarımızla birlikte 500 MW pil tesisi dahil, toplam kurulu gücümüzü 2.469 MW’a çıkaracağız. 2025 yılı sonunda portföyümüzün kurulu gücünü iki katının üzerine çıkarmanın yanı sıra kaynak çeşitliliğimizi de artırmış olacağız” dedi.