Yenilenebilir Enerji Sertifikası

Yenilenebilir Enerji Sertifikası / I-REC Sertifikası Nedir?

I-REC (International Renewable Energy Certificate), International REC Standard Foundation tarafından geliştirilen bir sertifikasyon sistemidir. I-REC Sertifikası, elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen ve uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika çeşididir. Her I-REC, yenilenebilir bir enerji kaynağından üretilen 1 MWH (megavat saat) elektriği temsil eder.

Elektrik tedariğinizi hangi firmadan sağladığınız fark etmeksizin, gerçekleştirdiğiniz enerji tüketimleriniz için bu sertifikaya sahip olabilir, sürdürülebilir bir dünya için yenilenebilir kaynakları desteklediğinizi uluslararası geçerliliği olan bu belge ile kanıtlayabilirsiniz.

I-REC sertifikaları GHG Protocol ve CDP tarafından kabul edilmiş sertifikalardır. Uluslararası Sera Gazı Salım Metodolojilerinde yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji tedarik edildiğini ispat etmek için kullanılmaktadır.

Enerji tedarikçileri ve tüketicileri, bu sertifikaları, şirketlerinin sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi raporlamalarında kullanarak Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden, “Ulaşılabilir Temiz Enerji” ve “İklim Değişikliği” başlıklarını destekleyebilmektedir.