Tarihçe

1995 Denizli / Türkiye

Aydem Yenilenebilir Enerji kuruldu.

Hidroelektrik Santrali

1997 Denizli / Büyük Menderes

Aydem Yenilenebilir Enerji, Türkiye’de enerji sektöründe ezberleri yıkarak bir ilki gerçekleştirdi ve Denizli’de Büyük Menderes Nehri’nin bir kolu olan Bereket sulama kanalı üzerinde, Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik santrali olan Bereket I’i kurarak üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

1998 Denizli / Türkiye

Denizli’de kurulan Bereket II Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

1999 Muğla / Dalaman

Muğla’da Dalaman Nehri üzerine kurulan Dalaman Hidroelektrik Santrali’nin ilk bölümü üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2004 Aydın / Feslek

Aydın’da kurulan Feslek Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2005 / 2 Muğla / Gökyar

Muğla’da kurulan Gökyar Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2005 / 1 Muğla / Dalaman

Muğla’da kurulan Dalaman I-V Hidroelektrik Santrallerinin tamamı üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2006 Adana / Seyhan

Adana’da Seyhan Nehri üzerinde kurulan Mentaş Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Jeotermal Santrali

2008 Denizli / Sarayköy

Denizli’de Sarayköy ilçesinde kurulan Kızıldere Jeotermal Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2009 Sivas / Kelkit

Sivas’ta Kelkit Nehri üzerinde kurulan Koyulhisar Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Biyogaz Enerji Santrali

2012 / 2 Denizli / Kumkısık

Denizli’de kurulan Kumkısık Biyogaz Enerji Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2012 / 1 Giresun / Aksu

Giresun’da Aksu Nehri üzerinde kurulan Çırakdamı Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2013 Adana / Çukurova

Adana’da kurulan Toros Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2014 / 3 Düzce / Aksu

Düzce’de kurulan Aksu Hidroelektrik Santrali üretime başladı

Rüzgar Santrali

2014 / 2 Uşak / Banaz

Uşak - Banaz’da kurulan Uşak Rüzgar Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2014 / 1 Giresun / Dereli

Giresun’da kurulan Dereli Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2015 / 2 Adana / Göktaş

Adana’da kurulan Göktaş II Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Rüzgar Santrali

2015 / 1 Aydın / Söke

Aydın’da kurulan Söke Rüzgar Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2016 / 2 Adana / Göktaş

Adana’da kurulan Göktaş I Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

Rüzgar Santrali

2016 / 1 Yalova / Armutlu

Yalova - Armutlu’da kurulan Yalova Rüzgar Santrali üretime başladı.

Hidroelektrik Santrali

2017 / 2 Aydın / Kemer

Aydın’da Kemer Hidroelektrik Santrali özelleştirme yoluyla portföye katıldı.

Hidroelektrik Santrali

2017 / 1 Denizli / Adıgüzel

Denizli’de Adıgüzel Hidroelektrik Santrali özelleştirme yoluyla portföye katıldı.

Hidroelektrik Santrali

2018 Tokat / Akıncı

Tokat’ta kurulan Akıncı Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2020 Türkiye

·Aydem Enerji, 40. yılını kutluyor.
·İlk sürdürülebilirlik raporumuzu yayınladık ve League of American Communications Professionals tarafından düzenlenen LACP Ödülleri’nde “Gümüş Ödül” kazandık.
·Sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda, iş dünyasının geleceğine yön verecek evrensel ilkeler öneren dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacısı olduk.
·Çevresel - Sosyal - Yönetişimsel (ESG) performans sıralamasında, dünyanın en önemli bağımsız derecelendirme şirketlerinden Vigeo Eiris/Moody’s tarafından Türkiye elektrik sektörünün lideri seçildik.
· Tokat’ta kurulan Akıncı Hidroelektrik Santralimizin resmi açılışı gerçekleştirildi.

2021

-1,3 milyar TL’lik işlem büyüklüğünde, son 3 yılın en büyük halka arzını gerçekleştirerek İstanbul Borsası’nda işlem görmeye başladık.
-Türkiye’de ilk seferde, en yüksek tutarda gerçekleştirilen 750 milyon dolar değerindeki yeşil tahvil ihracına imza attık.
-Moody’s/Vigeo Eiris Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) performansı değerlendirmesi sonucunda Türkiye ve “Gelişmekte Olan Pazarlar” dünya sıralamasında sektörde 1 numara olduk.
-İş yeri kültürü ve çalışan memnuniyeti konusunda global ölçekte hizmet veren Great Place to Work Enstitüsü ® tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin En İyi İşverenleri Araştırmasında 4. olduk.
-2020 yılında imzacısı olduğumuz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UNGC) katılımcısı olduk.
-Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Dergisi ( SÜT-D) tarafından 3. kez ‘’Düşük Karbon Kahramanı’’ ilan edildik.
-CDP İklim Değişikliği (Climate Change) ve Su Güvenliği (Water Security) raporlamalarında derecemizi Türkiye enerji sektöründe alınan en yüksek notu olan B Yönetim Seviyesi’ne yükselttik.
-CDP Tedarikçi Katılım Derecelendirmesi’nde (SER) derecemizi Türkiye’de 2021 yılında enerji üretim sektöründe alınmış en yüksek not olan A Liderlik Seviyesi’ne yükselttik.

2022 Türkiye

- İlk faaliyet raporumuzu yayınladık.
- Halka Arz sonrası ilk Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik.
- Sermaye Piyasa Kurulu’nun (SPK) yayınladığı “Kurumsal Yönetim İlkeleri”ne uyum seviyesinin derecelendirmesi kapsamında SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan ilk Kurumsal Yönetim Derecelendirmesi’nde 10 üzerinden 9,48 gibi yüksek bir not aldık. Borsa İstanbul (BIST) Kurumsal Yönetim Endeksi’ne (XKURY) dahil olduk.
- Great Place to Work Enstitüsü ® tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda belgemizi yine almaya hak kazanarak hem Türkiye’nin En İyi İşverenler Listesi’nde hem de Ege’nin En İyi İş Verenler Listesi’nde yerimizi aldık.
- Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact)ortaklığıyla oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olduk.

2022/2 Türkiye

-Kumkısık LFG Santralimizi, sözleşme süresinin ve EPDK Üretim Lisansı’nın sona ermesi sebebiyle Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik.
-SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notumuz ilk derecelendirme döneminde 9,48 olarak belirlendi ve bu kapsamda AYDEM olarak BİST Kurumsal Yönetim Endeksine dahil edildik. Şirket olarak ilk derecelendirmede elektrik endeksinde Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum derecesi en yüksek şirket olduk.
-2022 Faaliyet Raporu ile LACP 2022 Vision Awards’ta Enerji-Ekipman Hizmetler kategorisinde “Platin” dahil 6 ödül. LACP 2022 Vision Awards Top 100 Dünya Sıralaması'nda 79’uncu sırada yer aldık.
-2022 Sürdürülebilirlik Raporu ile LACP 2022 Vision Awards’ta Enerji-Ekipman Hizmetler kategorisinde “Platin” dahil 6 ödül. LACP 2022 Vision Awards Top 100 Dünya Sıralaması'nda 71’inci olduk.
-CDP (Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği (Climate Change) 2022 Raporlaması’nda raitingimiz “A- Liderlik Seviyesi"nden "A Liderlik Seviyesi"ne yükselttik. 2022 yılında, enerji sektöründe Türkiye'de alınmış en yüksek nottur. CDP Su Güvenliği (Water Security) Raporlaması’nda ise "A Liderlik Seviyesi"ni aldık. 2022 yılında, enerji sektöründe Türkiye'de alınmış en yüksek nottur. İklim Değişikliği ve Su Güvenliği raporlamasında "A Liderlik Seviyesi" alarak iki raporlamada da Global A List'e girdik. 2022'de Türkiye'de tüm sektörler arasında hem İklim Değişikliği hem de Su Güvenliği raporlamasında Global Global Leaders (A List)'te yer alan tek şirket olduk.

2023 Türkiye

-Türkiye’nin en büyük hibrit güneş enerji santrali Uşak Hibrit GES’i şubat ayında bakanlık kabulünü alarak üretim faaliyetine başladık. Uşak Hibrit GES şirketimizin ilk güneş enerji santrali özelliğini de taşıyor.
-Uşak RES’te her biri 6 MW kurulu gücündeki 11 mor renkli türbin ağustos ayında Bakanlık kabulü ile devreye aldık. 61,5 MW kurulu gücünde olan santralin yeni türbinler ile 127,5 kurulu güce ulaştı. Türkiye’de rotor çapı en büyük rüzgâr türbinleri ile enerji üretimine başladık.
-Söke RES’te her biri 6 MW kurulu gücündeki 2 türbin Bakanlık aralık ayında kabulü ile devreye aldık. 45 MW olan santral kurulu gücü 57 MW’a yükseldi.
-SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notunu 9,56’ya yükselterek, 7 Nisan 2023 tarihi itibarıyla elektrik endeksindeki şirketler arasında Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum derecesi en yüksek şirket olurken; Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde (XKURY) yer almayı sürdürdük.
-Tüm yatırım ve faaliyetlerinde sürdürülebilirliği gözeterek bu alanda gerçekleştirilen başarılı performans ile BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olduk.
-CDP (Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği (Climate Change) 2023 Raporlaması’nda raitingimiz, "A Liderlik Seviyesi" olarak teyit edildi. 2023 yılında ülkemizde enerji sektöründe alınmış en yüksek nottur. CDP Su Güvenliği (Water Security) Raporlaması’nda ratingi, "A Liderlik Seviyesi" olarak teyit edildi. 2023 yılında, ülkemizde enerji sektöründe alınmış en yüksek not. İklim Değişikliği raporlaması ve Su Güvenliği raporlamasında "A Liderlik Seviyesi" notunu alarak Global A List'te kalmayı sürdürme başarısı gösterdik. 2023 yılında, ülkemizde tüm sektörler içerisinde hem İklim Değişikliği raporlaması hem de Su Güvenliği raporlamasında 2 yıl üst üste A Liderlik Seviyesi alan ve Global Leaders List (A List)'te yer alan tek şirket olduk. Aynı zamanda, 2023 yılında enerji sektöründe bu iki kategoride de A Liderlik Seviyesi alan tek şirketiz.
-SBTi’nin (Bilim Temelli Hedefler İnisiyatifi) imzacısı olarak, geçtiğimiz yıl Yakın Zamanlı Hedef taahhüdümüz doğrultusunda; kapsam 1 ve 2 emisyonlarımız 1,5°C yörüngesine uygun olarak sınıflandırıldı. Dünyada Bilim Temelli Hedefleri belirlenen 5000 üstü şirket arasında yer aldık.
-Great Place to Work® Enstitüsü Türkiye’nin En İyi İşverenleri Listesi’nde üçüncü kez yer aldık.
-Great Place to Work® Enstitüsü ikinci kez Ege’nin yanı sıra Üretim ve İmalatın En İyi İşverenler Listesi’nde yer aldık.
-Uşak Hibrit GES & Uşak RES Kapasite Artışı projelerinin önleyeceği emisyon değerleri ile dördüncü kez Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Düşük Karbon Kahramanı ödülünün sahibi olduk.
-The 2023 Stevie International Businnes Awards®️ Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Başarı Kategorisi'nde ‘Mor Türbin Kanatları Projesi’ ‘Bronz Stevie®️ ödülü aldık.
-İlk kez katılım sağlanan British Safety Council Uluslararası İş Güvenliği Ödülü’nde 51 puan ile en yüksek seviye olan “Distinction” (Üstün Başarı) derecesi elde ettik. Türkiye enerji sektöründe “Distinction” ödülü alma başarısı gösteren tek şirket olduk.   

2024 Türkiye

5 Nisan 2024 tarihi itibarıyla SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notunu 9,57’ya yükselterek Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde (XKURY) yer almayı sürdürdük.