Dilek Bil

Dilek Bil

Dilek Bil

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Lise eğitimini ABD’de Northport High School, yüksek öğrenimini ise University
of North Texas’da uluslarası finans ve uluslararası pazarlama üzerine tamamlayan Dilek Bil,  American Express Bank, Koç- Amerikan Bank, BNP-AK-Dresdner ve Societe Generale’de kredi ve pazarlama alanlarında bankacılık yapmıştır. 1994 yılında Kangaroo İletişim ve Danışmanlık şirketini kuran Bil, 2012 yılına kadar birçok ulusal ve uluslararası markaya stratejik marka iletişimi ve yaratıcı reklam çözümleri konusunda hizmet verdi. 2012 yılından itibaren kurumlara sürdürülebilir kalkınma danışmanlığı yapmaktadır.  

Purpose-Sustainable Ideas platformu kurcusu olup, Mentoro Platform ortaklarındandır. İş stratejileri ile sürdürülebilirlik stratejilerinin entegre olması, iç ve dış paydaşlarla iletişim, sürüdürlebilirlik raporlaması, hedeflerin konulması, ölçümlenmesi odaklandığı alanlarıdır. İş dünyasının bu konuda yolunu açacak çözümler üretmektedir. 2016 senesi itibarı ile Akmerkez GYO Yönetim Kurulu Bağımsız üyesidir. Risk Komitesi Başkanlığı, Kurumsal Yönetim ve Denetim Komiteleri üyeliği yapmaktadır.  

WWF Türkiye-DHKV Yönetim Kurulu üyesidir. Kurumsal yönetim ve risk konularını yönetmektedir. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Sürdürülebilirlik Danışmanıdır, TGSD’yi  temsilen GENÇ TGSD-Sürdürülebilirlik Platformu kurucu mentorüdür.  

UN Global Compact Türkiye üyesidir, Çevre Çalışma Grubunda çalışmaktadır. KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) başkanlığı yapmış, Yüksek İstişare Kurulu Üyesidir. Italya Kültür Bakanlığı’na bağlı ‘Accademia Italiana della Cucina Istanbul’ Yönetim Kurulu Başkanıdır. Italya ve Türkiye arasında tarıma dayalı ekonomilerin ve gastro-ekonominin gelişmesine odaklı çalışmalar yapmaktadır. 

Şarap Dostları Derneği’nin 1989 yılında kuruluşunda yer almış, Ocak 2020’den itibaren Yönetim Kurulu Başkanı’lığını yapmaktadır. Bağcılığın ve  şarap kültürünün gelişmesi misyonu ile çalışmalar yapmaktadır. FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) kurucu üyesidir, 6 yıl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmıştır.  

Galatasaray Spor Klübü 35. Başkan danışmanıdır. Türkiye’de sürdürülebilirlik prensiplerini, iş stratejisine entegre ederek ekonomik, sosyal ve çevresel fayda yaratmanın önemine dikkat çekmek amacı ile, CNBC-e’ de “Sürsün Bu Dünya!”® programını hazırlayıp sunmuştur. DEİK Türk-İngiliz İş Konseyi İcra Kurulu üyeliği yapmış,’’Grow with Turkey’’ platformunun kuruluşunda bulunmuştur. Faruk Bil ile evli, Ömer Fuad’ın annesidir.